Biz / About Us

 

 

Hayaller ve umutlardır insana güç veren, onu canlı tutan … Ben de bu hayalimi gerçekleştirmek için Türkiye’nin citta slow (sakin şehir) başkenti Seferihisar SIĞACIK “kaleiçinde” 1966 yapımı 2 katlı bir ev satın aldım.

Şirin bahçesi ve özüne sadık kalarak yapılan restorasyon sonrasında eşim burada apart/ev pansiyonculuğu hizmeti sunmaya karar verdim. Böylece Sığacık Kaleiçi Pansiyon adını verdiğimiz işletme doğmuş oldu.

Temiz ve güleryüzlü hizmetimiz, 33 lük, 45 lik ve taş plaklarımızla birlikte bu doğal ortamda müzik seven, nostalji esintilerinden mutluluk duyan dostlarımızı bekliyor olacağım her zaman.

ALİ KUTER

“Dreams & hopes are what keep us going in life .. A short while ago, I bought an authentic house with a cute yard/garden at Kaleiçi location in Sığacık Seferihisar, the first cittaslow of Turkey, to make my dream come true.

After a renovation loyal to its original shape, I decided to turn it into a guest house for tourists visiting the location and started running our cute place called KALEİÇİ PANSİYON. After a short time only, I am pleased to see we have already made many friends (and not customers only) who prefer to come again to stay with us and enjoy the warm and sincere hospitality.

We will be happy to host you at our nostalgic facility as well, to ensure you have an unforgettable memory of Sığacık – ALİ KUTER”