Sığacık & Kaleiçi

Screenshot_2Sakin Şehir Seferihisar’ın masmavi mavi bayraklı denizi ve marinası ile Sığacık.. İlkbahar ve yaz aylarında  yerli ve yabancı turistlerle kalabalıklaşan, kış aylarında yerel halkı ile sessizliğe bürünen liman kenti. ..

Bu güzel belde henüz o kadar iyi keşfedilmemiş ve bu yüzden de vıcık vıcık insan kaynamıyor. Yat limanı, balıkçıları, kalesi ve yakındaki plajlarıyla tam da ticari bir değer olan Sığacık Doğal dokusu, sıcak, güler yüzlü halkı ile bu şirin belde yaşamak, huzur için tercih edilecek yerler arasında.

Sığacık Kalesi ise günümüzde de kullanılan Sığacık Limanı’nın hemen kuzeydoğusunda yer alır. Sığacık Kalesi’nin Selçuklular döneminde yapıldığı tahmin edilmektedir. Aydınoğulları ve Osmanlılar döneminde tamir gören kalenin en önemli tamir aşaması Osmanlılar döneminde Piri Reis’in önerisiyle Rodos Seferine hazırlanan Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine donanma komutanı Parlak Mustafa Paşa tarafından Teos Harabeleri taş ocagı olarak kullanılıp son halini almıştır (1521-1522).

Sığacık Pazarı, pazar günleri Seferihisar’ın Sığacık beldesinde Kaleiçi mevkiinde kurulur. Pazarda yörde yaşayanlar çoğunlukla kendi el emekleriyle yaptıkları tatlılar, börekler, sebzeler, giysiler vesaireyi getirip burada satarlar. Ziyaretçiler çoğunlukla İzmir yöresinden gelir…

“Sığacık is a waterside suburb of  of Seferihisarthe first cittaslow (slow city) in Turkey..

It has a fortress (with well preserved city walls) from the Ottoman Empire time with small authentic houses (mostly 2 levels) which offers a truly nostalgic view to visitors from inland and abroad.

On Sundays an open air market will be opened with stands selling local food prepared at homes by women mostly and no doubt this event gets so many visitors from surrounding towns Izmir to be in the first place.

In Sığacık there are not so many places to see except for TEOS (ancient city) historical ruins and more in nearby locations such as Selçuk (Ephesus) etc.. You can have nice fish in Sığacık and enjoy blue flag beaches nearby.”